jok.lt

Pradžia Žirgai Žemaitukai - universalūs žirgai
Žemaitukai - universalūs žirgai Spausdinti El. paštas
Parašė Decently   
Sekmadienis, 07 Birželis 2009 15:28

Žemaitukai – viena seniausių žirgų veislių Europoje, žinoma jau nuo VI-VII amžiaus.Tai universalūs ponių klasės žirgai.

argaiv1228

Žemaitukai labai gerai perduoda palikuonims per šimtmečius genuose įsitvirtinusias savybes: nereiklumą, ištvermę, tvirtą konstituciją, universalų darbingumą, energingą temperamentą, dailų eksterjerą, todėl yra neįkainojamas Lietuvos arklininkystės genetinis fondas. Žemaitukai atsparūs infekcijoms, neišrankūs pašarams, yra ilgaamžiai, stiprūs, energingo, bet paklusnaus charakterio.

Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija žemaitukus pripažino kaip saugotiną veislę ir įtraukė į Pasaulio žemės ūkio gyvūnų katalogą. Žemaitukų skaičius ėmė didėti, tačiau veislė vis dar tebėra dideliame išnykimo pavojuje. Už žemaitukų veislininkystę ir darbingumo išbandymus atsakinga 1997 m. įsikūrusi Žemaitukų arklių augintojų asociacija, kurios buveinė yra LVA Gyvulininkystės institute. Pagrindiniai veisliniai branduoliai yra laikomi Vilniaus žirgyne ir LVA Gyvulininkystės institute, bei pas privačius augintojus.

Įdomu! Žemaitukai žinomi nuo seno ir už Lietuvos ribų. Šios veislės kumelė Žaibė ir eržilas Hiršas trečioje pasaulinėje parodoje Paryžiuje 1900 m. buvo apdovanoti aukso medaliais, o eržilas Keistutis – didžiuoju sidabro medaliu.

Žemaitukus dėl jų gerų savybių (ištvermingumo, neveiklumo) ir nedidelės kainos noriai pirko latviai, belgai, vokiečiai ir anglai. Iki Pirmojo pasaulinio karo Lietuva parduodavo per metus apie 30 tūkst. arklių.

___

Aukštis: vidutinis eržilų aukštis ties gogu yra 135 cm, kumelių – 133 cm.
Apimtys: eržilų įstrižasis liemens ilgis –143, krūtinės apimtis – 173, plaštakos apimtis – 18 cm; kumelių įstrižasis liemens ilgis – 142, krūtinės apimtis – 175, plaštakos apimtis – 17,5 cm.
Spalva: bėra (daugiau kaip 40%), juoda (21%), juodbėra (19%), bulana (3,8%), sarta, pelėka. Nebūdinga keršumas, platus baltas laukas, baltos kojos. Dažniausiai be žymių.

Žemaitukų panaudojimo sritys: veislei; veislei, gerinant kitas veisles ir konsoliduojant stambųjį žemaituką į atskirą veislę su atskiru pavadinimu, šeimos ūkyje kaip universalus arklys, hipoterapijai, reabilitacijos centruose, vaikų jojimo klubuose (konkūrams, išjodinėjimui, lenktynėms), poni klasės žirgų varžybose (konkūruose, maratonuose, karietinio, figūrinio važiavimo varžybose), turizmo bazėse, pramogai. Viduramžiais žemaitukai garsėjo kaip geriausia pasaulyje kovinių žirgų veislė.


( 200 bals. )
 
Komentarai (10)
1 idomu
hm (svečias)
Šeštadienis, 17 Balandis 2010 17:34
o su augusiam zmogui zemaitukai nera permazi?
2 Atsakymas
Greta
Trečiadienis, 05 Gegužė 2010 14:46
o su augusiam zmogui zemaitukai nera permazi?

Nemanau :]
3 Tas
Blinda (svečias)
Pirmadienis, 14 Birželis 2010 21:20
Na jei zemaitukai skaitesi viduramziais kaip vieni geriausiu kovos arkliu, tai manau ne
4 žemaitukai
aaa (svečias)
Antradienis, 25 Sausis 2011 11:41
Labas gal kas norėtu sudalivauti Kovo 11d. Kaziuko mugėje KAUNE su žemaitukais ir su vežimu. Daugiau inf. tel.861691822 ALGIRDAS
5 ugis
nugi (svečias)
Ketvirtadienis, 22 Kovas 2012 00:23
" eržilų aukštis ties gogu yra 135 cm, kumelių – 133 cm."-
truputy sumazinote zemaituko maksimalu ugi....
6 bet pagalvojau
norejau patylet (svečias)
Antradienis, 27 Kovas 2012 22:49
gerai jums kai viduramzius dar menat, ka jau cia mums, pensininkams
7 del mazumo
giedre (svečias)
Antradienis, 26 Birželis 2012 12:03
Del mazumo, cia ne juokas o rimtas klausimas. Mane irgi neramina, kad visur zemaitukai propaguojami kaip vaiku jojamieji arkliai... tai taip suprast, jie suaugusiam zmogui nebetinka? O tai kad viduramziais jais kovose jojo, tai dar nieko nepasako, nes jei paziuresit tu laiku kariu sarvus, suprasit, kad musu laiku supratimu jie buvo liliputai. Siais laikais zmones yra gerokai didesni ir sunkesni. Man paciai ugis 173, o svoris 72 kg ir ne nemanau mesti savo svorio del zirgo, nes be to ir intensyviai sportuoju, tai cia raumenu svoris, o ne lasiniai. Mano giminej vyrai dar sunkesni - 90-120 kg svorio. Tai cia jau koks ketvirtadalis zemaituko svorio gaunasi:) Uztai cia labai rimtas klausimas - ar zemaitukai tinka jodinejimui ir suaugusiam zmogui? Tikiuosi, kad atsakys zmogus, nusigaudantys tuose dalykuose, nes "manyti" tai mes visi galim. O klausiu todel, nes noriu ateityje uzsiimti zirgu veisimu (kursiu uki), o tuo paciu ir ismokti pati jodineti (kas vaikysteje buvo mano svajone, bet tevai nesuteike tokios galimybes).Bet veisti arklius, kurie netinkami suaugusiems normaliai jodineti, as nenoriu, o ant vaiku sporto man taip svelniai tariant nusisvilpt:) suaugusiu reikalai - ne vaiskiskas dalykas:) bet neapsisprendziu ar visgi apsistoti ties zemaitukais - nes kiek apie juos skaitau, tai man si veisle labai patinka, bet jie labai propaguojami kaip vaikiski "poniai" jodinejimui, arba tik karietu traukimui, netgi nuotraukose ant ju raiteliai visada tik vaikai arba labai smulkaus sudejimo suauge... nes jei jie suaugusiems jodineti ne itin tinka, tai kaip tuomet su sunkiaisiais zemaitukais? jie kiek skaitau tai prioritetu ne tam skirti... o trakenai jau kaip suprantu neturi geruku zemaituku savybiu - istvermingumo ir nereiklumo, tai mane ne itin domina:/
8 Zemaiciai
aha (svečias)
Šeštadienis, 01 Rugsėjis 2012 00:55
Na matai viduramziais zmones nebuvo zemesni,tiksliai nepamenu,bet musu krasto zmones buvo vidutiniskai 174cm berods, dabar tik keliais cm didesni vidutiniskai.Tiesa ir tai kad ir zemaitukai buvo siektiek zemesni 125apytiksliai.
Tai galim pagalvoti.vyras 174ugio .sveretis 70kg uzsidejas 20kg karinies amunicijos.(sarvai,skydas kirvis,kardas jietis,jei zygija tai dar ir papildomos smutkes..O parjot namo dar ir karo grobis.Na tikriausia aisku.Mazas ugis privalumas zygiose.Kas keliojau didziulius astumus ima mazus zirgus.O zemaitukai karo zirgai.jie buva tam ruosemi,veisemi ir t.t Tad buk rami del zemaicio
9 zemaiciai
aha (svečias)
Šeštadienis, 01 Rugsėjis 2012 00:56
Na matai viduramziais zmones nebuvo zemesni,tiksliai nepamenu,bet musu krasto zmones buvo vidutiniskai 174cm berods, dabar tik keliais cm didesni vidutiniskai.Tiesa ir tai kad ir zemaitukai buvo siektiek zemesni 125apytiksliai.
Tai galim pagalvoti.vyras 174ugio .sveretis 70kg uzsidejas 20kg karinies amunicijos.(sarvai,skydas kirvis,kardas jietis,jei zygija tai dar ir papildomos smutkes..O parjot namo dar ir karo grobis.Na tikriausia aisku.Mazas ugis privalumas zygiose.Kas keliojau didziulius astumus ima mazus zirgus.O zemaitukai karo zirgai.jie buva tam ruosemi,veisemi ir t.t Tad buk rami del zemaicio
10 del zemaiciu
gg (svečias)
Pirmadienis, 31 Gruodis 2012 01:02
Aciu, siek tiek nuraminai:) Na mazdaug primeciau kad paemus senovini 174 cm vyra + ju sunkius sarvus = gautum mano gimines vyru svori tai dar gal tada ir nieko:) Bet as vis tiek nesupratau ir nesuprasiu kodel zemaitukai visur propaguojami kaip vaikiski zirgai, nes mano nuomone jie su tokia "reklama" tik negarbe sitai zirgu veislei senovinei daro.. Turbut vienas zygis su zemaitukais iki Juodosios juros ispopuliarino sia veisle labiau nei visos "vaikisko sporto" reklamos kartu sudejus:)

Komentuoti

Jūsų vardas:
Anraštė:
Komentaras:
Reklaminis skydelis

Šiuo metu naršo

24 svečiai (-ias, -ių)
KontaktaiJūsų pasiūlymai / BendradarbiavimasAutorinės teisės ir atsakomybėPagalba