jok.lt

Pradžia Sportas "Suvaldyk žirgą" – žirgų šventė negalių turintiems vaikams
"Suvaldyk žirgą" – žirgų šventė negalių turintiems vaikams Spausdinti El. paštas
Antradienis, 09 Birželis 2009 13:56
Suvaldyk žirgą - 2009. Šeduvos gimnazijos direktorius įteikia garbės raštą B lygio jojimo per kliūtis nugalėtojui 6 spec. klasės Šeduvos gimnazijos mokiniui Žygaudui Bliznikui ( I vieta)

Suvaldyk žirgą - 2009. Šeduvos gimnazijos direktorius įteikia garbės raštą B lygio jojimo
per kliūtis nugalėtojui 6 spec. klasės Šeduvos gimnazijos mokiniui Žygaudui Bliznikui ( I vieta)

argaiv1228

Radviliškio rajone Šeduvoje esanti Šeduvos gimnazija jau trejus metus vykdo neįgaliųjų parodomąją žirginio sporto ir meno šventę „Suvaldyk žirgą“. Joje dalyvauja Kurtuvėnų, Anykščių neįgalieji. Mokiniai dalyvauja dailiojo jojimo, konkūro, važiavimo kinkiniu varžybose. Neįgaliųjų olimpinis komitetas skiria taures ir medalius. Specialieji pedagogai, treneriai aktyviai dalyvauja seminaruose ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse. Šioje šventėje jojimo džiaugsmą patiria įvairią negalią turintys mokiniai. Kiekvienais metais jojikų gretos didėja, apie šventę sužino vis daugiau žmonių.
Apie šią šventę pasakoja specialioji pedagogė Virginija Budrienė.

Kaip kilo mintis organizuoti tokią šventę?

Šeduvos gimnazijos specialiojo ugdymo skyriuje ugdomi 65 įvairią negalę turintys mokiniai. Plečiant edukacinių aplinkų pritaikymą neįgaliesiems buvo parengti projektai „Pajusk judėjimo laisvę“ ir „Žirgelio namai“. Mokiniai buvo vežami į netoliese esantį Raudondvario žirgyną pasižiūrėti, paglostyti žirgų, pajodinėti. Mūsų mokyklos mokiniai aktyviai dalyvauja įvairiose Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto vykdomose sportinėse rungtyse. Šeduvos gimnazijoje du mokytojai yra dideli žirginio sporto entuziastai, patys sportuoja ir turi nuosavus žirgus, domisi hipoterapija, bendrauja su neįgaliųjų jojimo asociacijos nariais, dalyvauja seminaruose, todėl mintis populiarinti neįgaliųjų žirginį sportą kilo labai natūraliai.
Kiek dalyvių dalyvavo kiekvienais metais?
2007m. Lietuvos specialiojo olimpinio komiteto organizuojamuose renginiuose dalyvaujanti Šeduvos gimnazija tapo pirmą kartą šalyje vykusios žirginio sporto šventės organizatore. Šventėje dalyvavo devynios komandos iš Šiaulių, Kuršėnų, Pavenčių, Molėtų, Vilijampolės, Radviliškio, Kaišiadorių.

2008 m. varžėsi 53 specialiojo ugdymo mokiniai iš Šeduvos, Biržų, Kauno, Joniškio, Akmenės, Kauno, Joniškio, Šiaulių, Panevėžio, Kurtuvėnų. 2009m. prie ankščiau išvardintų komandų prisijungė Anykštėnai ir Utena.

Kokios rungtys, varžybos rengiamos šventėje?

Moksleiviai dalyvauja dailiojo jojimo, konkūro, jojimo su kliūtimis, važiavimo kinkiniu rungtyse. Raiteliai varžosi trijų lygių (A, B, C) rungtyse. Rungtys paruošiamos pagal Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto (LSOK) atsiųstas rekomendacijas, tik supaprastinamos ir pritaikomos pagal mūsų mokinių gebėjimus. Jose patiria pergalės džiaugsmą ir gerai jojantys ir pirmą kartą užsėdę ant žirgo mokiniai.

Koks yra kasdienis darbas su negalią turinčiais mokiniais, norinčiais joti? Kas būdinga neįgaliųjų žirginiame sporte? 

 
Suvaldyk žirgą - 2008. Specialiųjų programų direktorius Saulius Survila apdovanoja II vietos B lygio jojimo per kliūtis nugalėtoją Kurtuvėnų jojimo paslaugų centro raitelį Eimutį Buivį.

Suvaldyk žirgą - 2008. Specialiųjų programų direktorius Saulius Survila apdovanoja
II vietos B lygio jojimo per kliūtis nugalėtoją Kurtuvėnų jojimo paslaugų centro raitelį Eimutį Buivį.

Šeduvos gimnazijos mokiniai grupėmis (sportinė ir terapinė) kartą per savaitę važiuoja į žirgyną, kuriame su jais dirba du treneriai ir du specialieji pedagogai. Treniruojasi ant privačių ir ūkininko Vytauto Čepaičio žirgų.
Sportinėje grupėje yra fiziškai stipresni, nežymios, vidutinės protinės negalės moksleiviai, turintys įvairių psichologinių problemų. Visi jie turi gydytojo leidimus sportuoti. Terapinėje grupėje yra mokiniai su nežymia, vidutine arba žymia protine negalia, tačiau silpnesnės sveikatos, turintys cerebrinį paralyžių, nevaikštantys. Jie glosto, šukuoja, šeria, vedžioja žirgus, dalyvauja važiavimo kinkiniu rungtyje. Neįgaliųjų žirginis sportas turi išskirtinių bruožų: reikalingi gerai paruošti, stabilios psichikos žirgai, ribotos jojimo galimybės, pastovus pozityvus psichologinis darbas su mokiniu, saugumo priemonės ir vieta, kur neįgalus asmuo galėtų varžytis jojimo rungtyse (tokių vietų, deja, trūksta).

Ar šventė sulaukia susidomėjimo ir miestelėnų?

Mūsų organizuojama šventė jau tapo tradicine, nes kasmet sulaukiame vis naujų dalyvių, rėmėjų, verslininkų, bendraminčių. Šventė nuolat aprašoma laikraščiuose, ją filmuoja kai kurios televizijos, taip pat pristatoma Neįgaliųjų asociacijos seminaruose, konferencijose. Atvyksta ir miestelio gyventojai. Mokyklai už rėmėjų pinigus nupirktas Šetlando ponis. Ateityje plėsime lavinamųjų klasių mokinių darbinę veiklą, bus mokoma gyvūnų priežiūros pagrindų.
2008 m. mūsų švente susidomėjo estai ir prancūzai. Vertinimo komisijoje dalyvavo Europos savanorių tarnybos savanoris iš Prancūzijos Nikolas Dessolain. Artimiausiu metu planuojame išvykti į penkių dienų tarptautinį seminarą Varšuvoje ,,Neįgaliųjų žirginis sportas“. 2010 m. planuojama išvyka su raiteliais į jojimo varžybos Lenkijoje. 

Gal planuojate kviesti ir dalyvius iš tolimesnių miestų, iš užsienio?

Mes tikimės užmegzti glaudžius ryšius su specialistais užsienio šalyse, kuriose jau sėkmingai ir plačiai vystomas šis sportas. Ir galbūt artimiausiu laiku mūsų planuose bus tarptautinės varžybos Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje. Mes tikime, kad Lietuvoje yra žirgus mylinčių, sportuojančių pavienių neįgalių žmonių ir mielai laukiame savo šventėse, nes tikime, kad ši sporto šaka yra unikali, galinti suteikti likimo nuskriaustiems žmonėms sparnus.

Kada paprastai vyksta šventės?

Žirginio sporto šventė vyksta kasmet nuo 2007m. gegužės mėnesį. Kita šventė planuojama 2010 m. gegužės viduryje. Tiksli data dar nėra žinoma. Šventė vyksta Radviliškio rajone, Raudondvaryje įsikūrusiame Šeduvos technologijų ir verslo mokyklos žirgų manieže.

( 68 bals. )
 

Komentuoti

Jūsų vardas:
Anraštė:
Komentaras:
Reklaminis skydelis

Šiuo metu naršo

19 svečiai (-ias, -ių)
KontaktaiJūsų pasiūlymai / BendradarbiavimasAutorinės teisės ir atsakomybėPagalba